Загалом у світі з ВІЛ живуть близько 37 млн людей, в Україні – близько 200 тисяч. Але іще 60 тисяч ВІЛ-інфікованих українців не знають про свій ВІЛ-позитивний статус. Ситуація із захворюваністю на ВІЛ-інфекцію в області знаходиться під постійним моніторингом спеціалістів закладу. Проводиться щомісячний аналіз захворюваності, проблемні питання розглядаються на оперативних нарадах. В режимі скайп – нарад, телеконференцій обговорюються актуальні питання служби відповідно рекомендацій Державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України», в тому числі за участі міжнародних експертів.
Сучасний стан розвитку епідемії ВІЛ-інфекції на території області характеризується високою активністю прихованого компоненту епідемічного процесу, котрий формується за рахунок недіагностованих осіб, що мають ВІЛ-інфекцію і є джерелом поширення епідемії.
ВІЛ і СНІД – в чому різниця
ВІЛ – вірус імунодефіциту людини. Він вражає і поступово знищує клітини імунної системи людини, які захищають організм від інфекцій. ВІЛ призводить до розвитку СНІДу впродовж 8-10 років. При належному лікуванні цей процес може бути значно довшим.
СНІД – синдром набутого імунодефіциту. Комплекс захворювань, які розвиваються внаслідок руйнування вірусом (ВІЛ) імунної системи. Кількість ВІЛ-інфікованих осіб, які перебувають під диспансерним наглядом в Полтавській області, станом на 01.12.2019р. становить 3626 осіб, з них зі СНІДом 987 осіб. Щомісяця кількість осіб в Полтавській області, яким встановлюється діагноз ВІЛ-інфекція збільшується на 35-40 пацієнтів, з них 10-15 уже мають СНІД.
Шляхи передачі ВІЛ:
- статевий шлях(при гетеросексуальних чи гомосексуальних статевих контактах);
- парентеральний (ін’єкційно, через кров та інші біологічні рідини) – після переливання інфікованої цільної крові або її компонентів; нестатеве зараження через пошкоджені шкіру і слизисті оболонки людей, що контактують з кров’ю або деякими секретами (слизом з піхви, грудним молоком, спермою, виділенням з ран, спинномозковою рідиною і ін.) хворих на ВІЛ – інфекцію; при використанні забруднених шприців, інструментарію; при пересадці інфікованих органів, кісткового мозку, штучної інсемінації інфікованою спермою;
- шлях- від матері до дитини – внутрішньоутробно через плаценту від ВІЛ – інфікованої матері або інфікування дитини при вигодовуванні грудьми або грудним молоком ВІЛ – інфікованої матері.
ВІЛ не передається при звичайних побутових контактах з людьми.
Як захистити себе від ВІЛ/СНІДу
Найчастіше – у понад 70% випадків – ВІЛ в Україні передається статевим шляхом. Тому фахівці рекомендують використовувати презервативи, утримуватись від сексуальних контактів з незнайомими партнерами, а маючи постійного партнера, зберігати вірність.
Вірусом імунодефіциту можна заразитись через кров, тому дуже важливо, щоб для ін’єкцій використовувались лише одноразові стерильні шприци і голки, а інструменти для пірсингу, татуювань, манікюру тощо – стерилізувались.
ВІЛ також передається від матері до дитини під час вагітності, пологів та грудного вигодовування. В цьому випадку лікарі проводять антиретровірусне лікування матері під час вагітності та пологів, призначають кесарів розтин та рекомендують штучне вигодовування.
Тестування на ВІЛ БЕЗКОШТОВНЕ.
Важливо! Результати тестування та інформація отримана підчас тестування є суворо конфіденційними.
Послугу з тестування на ВІЛ можна отримати:
– У свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра;
– В будь-якому закладі охорони здоров’я, при отриманні медичної допомоги;
– В кабінетах “Довіра”, кабінеті інфекційних захворювань за місцем проживання, в центрі профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД;
– В представництвах Громадських організацій, що займаються боротьбою з ВІЛ/СНІД.
Що робити, якщо Вам діагностували ВІЛ
Мільйони людей по всьому світу живуть з ВІЛ повноцінним життям. Не панікувати, а звернутись до лікаря. Україна повністю забезпечує лікування усіх хворих на ВІЛ антиретровірусною терапією. Якщо Вам діагностували ВІЛ – Вам просто треба приймати ліки і жити далі. Ранній початок лікування допомагає зберігати здоров’я і жити довше. Якщо у діагностовано ВІЛ, лікування під назвою антиретровірусна (АРВ) терапія може сповільнити розвиток вірусу і знизити шкоду, що наноситься організму. Метою антиретровірусного лікування є максимальне пригнічення розмноження ВІЛ в організмі, відновлення функції імунної системи, продовження та підвищення якості життя ВІЛ-інфікованих людей. АРВ-терапія також скорочує ймовірність передачі ВІЛ іншим людям.
В Полтавській області в 2020 році функціонують 24 сайти АРТ (в 2018 році 13 сайтів). Робота по децентралізації медичних послуг на ВІЛ уже має позитивні наслідки, про це свідчить зниження кількості пацієнтів зі СНІДом, та як наслідок зменшення показника смертності майже у 5 разів в порівнянні з 2010 роком. Захворюваність на СНІД в 2020 року склала 1,4 на 100 тисяч населення (2019 р – 2,7 на 100 тис. нас.). Зменшився і показник смертності від СНІДу і склав в 2020 році 2,4 на 100 тисяч населення, показник відповідного періоду 2019 року складав 2,9 на 100 тисяч населення. Однак, прогрес розвивається набагато повільніше, ніж необхідно для досягнення заявленої на 2020 рік цілі щодо зниження показників захворюваності та смертності від СНІДу. Високі показники смертності обумовлені у більшості випадків діагностуванням в пізніх стадіях захворювання, слабкою прихильністю як до антиретровірусного так і до протитуберкульозного лікування, високим рівнем дискримінації щодо ВІЛ-інфікованих.
У зв’язку із пандемією COVID-19 зменшується кількість виявлення випадків ВІЛ –інфекції. За даними сероепідеміологічного моніторингу впродовж 2020 року в області проведено всього 43226 обстежень на ВІЛ-інфекцію (2019 рік – 45516), з них у 245 осіб виявлено серологічні маркери ВІЛ, (в 2019 році -335). Але відсоток доведення до диспансерного нагляду в 2020 році збільшився до 96,3% в порівнянні з 2019 – 89%. Це свідчить про якість проведення заходів серед груп підвищеного ризику по залученню їх до тестування, прицільне тестування, правильній диференціації ВІЛ-індикаторних захворювань.
Але вагому частку виявлення ВІЛ-позитивних, як і в минулі роки складають спеціалізовані заклади, що працюють з групами підвищеного ризику щодо інфікування на ВІЛ (обласний центр боротьби з ВІЛ/СНІД, кабінети Довіра, протитуберкульозні, наркологічні, шкірно венерологічні диспансери). Заклади первинної мережі, не зважаючи на забезпеченість діагностичними тест-системами, надають тільки 0,3% виявлення ВІЛ-інфікованих серед загальної кількості випадків інфікування по області.
Для покращення якості послуг з тестування на ВІЛ на первинному та вторинному рівнях, за ініціативи Комунального підприємства «Обласний центр профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби з ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради» та за підтримки міжнародних організацій постійно проводяться тренінги, семінари для медичних працівників області,в тому числі дистанційно із залученням представників органів місцевого самоврядування з метою налагодження співпраці для прийняття рішень щодо вчасності і ефективності заходів протидії епідемії ВІЛ-інфекції.
Профілактика ВІЛ інфекції – важлива частина попередження інфікування.
Лікування ВІЛ – шлях до подолання епідемії.